środa, 25 sierpnia 2010

Babka lancetowata-( plantago lanceolata)



opis i zbiór

Babkę lancetowatą można spotkać tak jak babkę zwyczajną na terenie całej Polski.Rośnie na polach,łąkach,w ogrodach,na drogach.Występuje także pod nazwami: babka wąskolistna, żywiec, języczki polne.Babkę lancetowatą zbieramy przez całe lato w czasie kwitnienia(lipiec,sierpień).W celach leczniczych wykorzystujemy liście i nasiona.
Suszenie przeprowadzamy w miejscach przewiewnych i ocienionych, w temperaturze do 50°C.
Ja suszę zioła w piekarniku w temp.do40stopni,przy włączonym termoobiegu (podsuszam),a dosuszam w suszarce(takiej z AGD).W tym czasie(sezon letni) jest tyle ziół do suszenia,że trzeba znależć sposób na przyśpieszenie prac.
Chciałam podkreślić,że rośliny umieszczane na blogu zbieram na mojej przydomowej działce.Odkrywam(dzięki internetowi-kopalnia wiedzy) nowe właściwości o jakich nie wiedziałam.Uwielbiam zbieranie,myszkowanie po działce w celu wyszukania najładniejszych okazów babki,koniczyny czerwonej,rdestu ptasiego czy skrzypu,nie mówiąc o bratku polnym.Moja działka jest w tej chwili lekko zarośąnięta,mąż ma zakaz dotykania kosiarki,a ja na czworakach z nożyczkami wycinam co się da.Grzybobranie to mały pikuś.Spróbujcie pobawić się w zielarkę,wyczyścić czasami każdy listek bo pod wodą za dużo straci na wartości(czyste wariactwo).No i najważniejsze ,żeby dobrze poznać właściwości lecznicze ,trzeba do póżnych godzin nocnych siedzieć przy komputerze i szukać,szukać i uczyć się tego co się już kocha.
I największa frajda (po to to wszystko )jak jest efekt póżniej zdrowotny,namacalny.

Tutaj warto zacytować słowa ojca medycyny Hipokratesa:
"Jeżeli w Przyrodzie jest choroba to znaczy, że Przyroda ma na nią lekarstwo"


skład i działanie

W babce lancetowej najważniejsze substancje lecznicze to: glikozyd aukubina, garbniki, flawonoidy, śluzy, sole mineralne (wśród nich krzemionka i związki cynku) oraz witaminy (głównie witamina C).
Babka lancetowata zawiera związki o podobnym składzie, jak babka zwyczajna, niemniej są one w innych proporcjach.Posiada ona znaczniej więcej garbników, za to mniej śluzów i pektyn.Ma również większe właściwości wyksztuśne od babki zwyczajnej.Działanie na skórę obydwu babek jest podobne.

przetwory,stosowanie i dawkowanie

NAPAR Z LIŚCI BABKI. Przygotowujemy go umieszczając w odpowiednim naczyniu od pół do 1 łyżki suszonych liści babki i zalewając je szklanką wrzątku. Całość odstawiamy na około 10 minut.

Przy kaszlu, stanach zapalnych gardła, biegunkach); można podawać dzieciom; ponadto do płukanek, maseczek, okładów, przemywań,oraz przy leczeniu zapaleń spojówek(w tym przypadku stosować dwukrotne rozcieńczenie).

dawkowanie :8 razy w ciągu doby po 100 ml

ODWARY Z LIŚCI BABKI. W naczyniu umieszczamy od pół do 1 łyżki suszonych liści i zalewamy je szklanką wrzątku. Całość gotujemy przez około 3 minuty.

Biegunki i nieżyt przewodu pokarmo¬wego.Zewnętrznie do płukania ust i gardła w przeziębieniach,oraz przy leczeniu zapaleń spojówek(w tym przypadku stosować dwukrotne rozcieńczenie).

dawkowanie:uzyskany odwar stosujemy doustnie 2-4 razy dziennie.

Odwar z korzeni (4 łyżki suszu na 300 ml wody; gotować 5 minut) - co 2-3 godziny po 50 ml w kaszlu, stanach zapalnych przewodu pokarmowego, gardła, oskrzeli i płuc oraz krtani, w ostrych biegunkach; lub 4 razy dz. po 100 ml; w kuracji dłuższej - 2-3 razy dz. po 100 ml; można podawać dzieciom i niemowlętom; ponadto do przemywań i okładów w przypadku zniszczonej, spierzchniętej i suchej skóry z ogniskami zapalnymi; do leczenia oczu i warg; do lewatyw (150-200 ml płynu o temp. 37°C - doodbytniczo); do płukania narządów płciowych.

Odwar z owoców - stosować jak odwar z korzeni.

Kleik z owoców - dla niemowląt w zaparciach oraz dla dorosłych.

SOK. Uzyskujemy go poprzez zmiażdżenie świeżych liści babki. Tego typu sok wcieramy w miejsca użądlone przez owady, np. komary, osy, pszczoły, trzmiele. Działa on przeciwbólowo, oraz znosi obrzęk.

MIESZANKI. W mieszankach stosowanych w kuracjach wzmacniających warto łączyć liście babki z liśćmi pokrzywy i mniszka lekarskiego. W mieszankach poprawiających trawienie łączymy babkę z piołunem oraz bobrkiem trójlistkowym. W przeziębieniach stosujemy mieszanki w których oprócz babki powinien znaleźć się podbiał, tymianek, anyż oraz kwiat pierwiosnka lekarskiego. W chorobie wrzodowej żołądka robimy mieszankę z żywokostem i prawoślazem.

SOK Z MIODEM.Mój ulubiony.Zbieram liście babki(na mojej działce mam mnóstwo b.lancetowatej-szybciej się zbiera),płuczę dwa razy szybko w zimnej wodzie i wkładam do sokowirówki.Do otrzymanego soku dodaję miód(1/1),wlewam do słoika i trzymam w lodówce.Działa wzmacniająco na organizm.Można dodawać bezpiecznie po łyżeczce do herbaty.

Pozostałe ziele po wykorzystaniu soku zalewam octem (1/1)spożywczym.Po maceracji przez 14-24 dni,przecedzam i wykorzystuję do okładów i w celach kosmetycznych.

Check Page Rank of your Web site pages instantly:

This page rank checking tool is powered by Page Rank Checker service

Babka zwyczajna (plantago major)




opis i zbiór


Babka zwyczajna jest byliną rosnącą na trawnikach, w ogrodach, na działkach, śmietniskach jak też wzdłuż ubitych dróg. .Jest ziołem rzadko uprawianym. Zbierana jest z lasów i łąk w okresie letnim.
Napewno każdy z nas zetknął się z rośliną o dużych,okrągłych liściach,zebranych w nibyróżyczce,wyrastających z krótkiego kłącza. Liście te stanowią bardzo ważny surowiec leczniczy.Surowcem leczniczym są również nasiona oraz korzenie wraz z kłączami.Korzenie należałoby przed suszeniem rozdrobnić,ponieważ po suszeniu są niezmiernie twarde.
Wysuszone surowce zielarskie, aby mogły być maksymalnie wykorzystane muszą być bezwzględnie rozdrobnione.Rozdrobnione surowce trzeba odpowiednio zapakować, aby ich wartość lecznicza nie zmalała podczas przechowywania.Zalecane jest przechowywać surowce zielarskie w szczelnie zamkniętych szklanych słojach lub pojemnikach blaszanych i plastykowych. Zioła można też przechowywać w foliowych woreczkach.Na każdym opakowaniu musi być naklejona etykietka z nazwą surowca i datą kiedy dany surowiec został zebrany.
Okres przechowywania suszonego ziela i liści wynosi 2 lata.Suszone korzenie,kłącza,nasiona przechowujemy -około3-4 lata.
Po upływie tego czasu surowce tracą swą moc leczniczą.

skład i działanie

Owoce z nasionami są zasobne w olej tłusty - ok. 20%, w śluzy - do 44%, cukrowiec - planteozę i w białka aleuronowe.
Babka zwyczajna zawiera garbniki, flawonoidy, substancje śluzowe, pektyny, witaminy A, K, C,wit.z grupy B, oraz glikozydy irydoidowe – aukubinę i katalpol.
- glikozydy w znacznej mierze decydują o leczniczych właściwościach babki.
- aukubina ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwzapalne,działa na
wątrobę osłaniająco .
- katalpol ma właściwości moczopędne i rozkurczowe.
- witamina C i K zwiększa krzepliwość krwi i uszczelnia naczynia krwionośne.
Ponadto,ziele i liście babek zawierają : karoteny,kwasy(cytrynowy,krzemowy,oleanolowy), cholinę.
Owoce babki zwyczajnej wraz z nasionami są zasobne w olej tłusty , w śluzy - do 44%, cukrowiec - planteozę i w białka aleuronowe.

zastosowanie lecznicze

Pamiętam z czasów dzieciństwa,że każdą najmniejszą rankę leczyło się przy pomocy liści babki.Do dzisiaj mam ślad długości 20 cm. na łydce po zardzewiałym gwożdziu,wystającym z płota.Przykładane,mokre liście babki w ciągu kilku godzin zatamowały mocne krwawienie z rany i naskórkowały(rana goiła się nie tworząc strupka). Taki sam efekt był kiedy miesiąc temu mój mąż wyciął sobie piłą do drewna kawałek palca.Po dwóch dniach okładów z liści babki ,rana była naskórkowana bez strupa.
Od stuleci babka była wykorzystywana do leczenia ran i oparzeń,a także przy gojeniu ran grużliczych, krwotoków brzusznych oraz jelitowych, wymiotowania krwią, zapalenia okrężnicy, jak również w czasie nadmiernych krwawień miesiączkowych..Zioło to jest również uważane jako antidotum przeciwko truciznom.Babka zwyczajna oczyszcza organizm z toksyn, jak również pomaga w redukowaniu gorączki .
Taniny zawarte w babce zwyczajnej posiadają właściwości ściągające, w związku z tym zioło to jest używane do redukowania opuchnięć oraz zapaleń.Babka zwyczajna łagodzi kaszel, zwłaszcza duszący i nerwowy.
Babka zwyczajna hamuje wydzielanie śluzu, szczególnie jeśli chodzi o system oddechowy, dlatego też zioło to jest pożyteczne w leczeniu przeziębień, katarów, zapalenia zatok, przekrwień (zastoju krwi) w oskrzelach oraz w kondycjach alergicznych takich jak gorączka sienna czy astma. Właściwości wykrztuślne babki zwyczajnej oczyszczają płuca z flegmy. Babka zwyczajna może być używana w chorobach uszu, np. w przewlekłym wysiękowym zapaleniu ucha środkowego i we wszelkich infekcjach uszu. Działanie antyseptyczne babki zwyczajnej znalazło zastosowanie w leczeniu przeziębień, bólów gardła, zapalenia migdałkow oraz infekcji w klatce piersiowej. Babka zwyczajna również pomaga w infekcjach jelit, jak również w infekcjach układu moczowego, zapaleniu pęcherza, zapaleniu gruczołu krokowego oraz zapaleniu cewki moczowej. Babka zwyczajna łagodzi oraz redukuje ból i podrażnienia spowodowane kolką.
Babka zwyczajna szybko hamuje krwawienia oraz pomaga w regeneracji zniszczonych tkanek.Pomaga w leczeniu stłuczeń, siniaków oraz złamanych kości.Zewnętrznie maść lub lotion jest stosowany w leczeniu hemoroidów, wrzodów.Babka zwyczajna posiada właściwości moczopędne, wykrztuślne oraz zmniejszające przekrwienie.

Babka lancetowata będzie opisana w następnym poście.Znajdą się tam również przepisy na specyfiki,które można zrobić z obydwu babek i które będziemy mogli wykorzystywać w celach leczniczych i terapeutycznych.