środa, 25 sierpnia 2010

Babka lancetowata-( plantago lanceolata)opis i zbiór

Babkę lancetowatą można spotkać tak jak babkę zwyczajną na terenie całej Polski.Rośnie na polach,łąkach,w ogrodach,na drogach.Występuje także pod nazwami: babka wąskolistna, żywiec, języczki polne.Babkę lancetowatą zbieramy przez całe lato w czasie kwitnienia(lipiec,sierpień).W celach leczniczych wykorzystujemy liście i nasiona.
Suszenie przeprowadzamy w miejscach przewiewnych i ocienionych, w temperaturze do 50°C.
Ja suszę zioła w piekarniku w temp.do40stopni,przy włączonym termoobiegu (podsuszam),a dosuszam w suszarce(takiej z AGD).W tym czasie(sezon letni) jest tyle ziół do suszenia,że trzeba znależć sposób na przyśpieszenie prac.
Chciałam podkreślić,że rośliny umieszczane na blogu zbieram na mojej przydomowej działce.Odkrywam(dzięki internetowi-kopalnia wiedzy) nowe właściwości o jakich nie wiedziałam.Uwielbiam zbieranie,myszkowanie po działce w celu wyszukania najładniejszych okazów babki,koniczyny czerwonej,rdestu ptasiego czy skrzypu,nie mówiąc o bratku polnym.Moja działka jest w tej chwili lekko zarośąnięta,mąż ma zakaz dotykania kosiarki,a ja na czworakach z nożyczkami wycinam co się da.Grzybobranie to mały pikuś.Spróbujcie pobawić się w zielarkę,wyczyścić czasami każdy listek bo pod wodą za dużo straci na wartości(czyste wariactwo).No i najważniejsze ,żeby dobrze poznać właściwości lecznicze ,trzeba do póżnych godzin nocnych siedzieć przy komputerze i szukać,szukać i uczyć się tego co się już kocha.
I największa frajda (po to to wszystko )jak jest efekt póżniej zdrowotny,namacalny.

Tutaj warto zacytować słowa ojca medycyny Hipokratesa:
"Jeżeli w Przyrodzie jest choroba to znaczy, że Przyroda ma na nią lekarstwo"


skład i działanie

W babce lancetowej najważniejsze substancje lecznicze to: glikozyd aukubina, garbniki, flawonoidy, śluzy, sole mineralne (wśród nich krzemionka i związki cynku) oraz witaminy (głównie witamina C).
Babka lancetowata zawiera związki o podobnym składzie, jak babka zwyczajna, niemniej są one w innych proporcjach.Posiada ona znaczniej więcej garbników, za to mniej śluzów i pektyn.Ma również większe właściwości wyksztuśne od babki zwyczajnej.Działanie na skórę obydwu babek jest podobne.

przetwory,stosowanie i dawkowanie

NAPAR Z LIŚCI BABKI. Przygotowujemy go umieszczając w odpowiednim naczyniu od pół do 1 łyżki suszonych liści babki i zalewając je szklanką wrzątku. Całość odstawiamy na około 10 minut.

Przy kaszlu, stanach zapalnych gardła, biegunkach); można podawać dzieciom; ponadto do płukanek, maseczek, okładów, przemywań,oraz przy leczeniu zapaleń spojówek(w tym przypadku stosować dwukrotne rozcieńczenie).

dawkowanie :8 razy w ciągu doby po 100 ml

ODWARY Z LIŚCI BABKI. W naczyniu umieszczamy od pół do 1 łyżki suszonych liści i zalewamy je szklanką wrzątku. Całość gotujemy przez około 3 minuty.

Biegunki i nieżyt przewodu pokarmo¬wego.Zewnętrznie do płukania ust i gardła w przeziębieniach,oraz przy leczeniu zapaleń spojówek(w tym przypadku stosować dwukrotne rozcieńczenie).

dawkowanie:uzyskany odwar stosujemy doustnie 2-4 razy dziennie.

Odwar z korzeni (4 łyżki suszu na 300 ml wody; gotować 5 minut) - co 2-3 godziny po 50 ml w kaszlu, stanach zapalnych przewodu pokarmowego, gardła, oskrzeli i płuc oraz krtani, w ostrych biegunkach; lub 4 razy dz. po 100 ml; w kuracji dłuższej - 2-3 razy dz. po 100 ml; można podawać dzieciom i niemowlętom; ponadto do przemywań i okładów w przypadku zniszczonej, spierzchniętej i suchej skóry z ogniskami zapalnymi; do leczenia oczu i warg; do lewatyw (150-200 ml płynu o temp. 37°C - doodbytniczo); do płukania narządów płciowych.

Odwar z owoców - stosować jak odwar z korzeni.

Kleik z owoców - dla niemowląt w zaparciach oraz dla dorosłych.

SOK. Uzyskujemy go poprzez zmiażdżenie świeżych liści babki. Tego typu sok wcieramy w miejsca użądlone przez owady, np. komary, osy, pszczoły, trzmiele. Działa on przeciwbólowo, oraz znosi obrzęk.

MIESZANKI. W mieszankach stosowanych w kuracjach wzmacniających warto łączyć liście babki z liśćmi pokrzywy i mniszka lekarskiego. W mieszankach poprawiających trawienie łączymy babkę z piołunem oraz bobrkiem trójlistkowym. W przeziębieniach stosujemy mieszanki w których oprócz babki powinien znaleźć się podbiał, tymianek, anyż oraz kwiat pierwiosnka lekarskiego. W chorobie wrzodowej żołądka robimy mieszankę z żywokostem i prawoślazem.

SOK Z MIODEM.Mój ulubiony.Zbieram liście babki(na mojej działce mam mnóstwo b.lancetowatej-szybciej się zbiera),płuczę dwa razy szybko w zimnej wodzie i wkładam do sokowirówki.Do otrzymanego soku dodaję miód(1/1),wlewam do słoika i trzymam w lodówce.Działa wzmacniająco na organizm.Można dodawać bezpiecznie po łyżeczce do herbaty.

Pozostałe ziele po wykorzystaniu soku zalewam octem (1/1)spożywczym.Po maceracji przez 14-24 dni,przecedzam i wykorzystuję do okładów i w celach kosmetycznych.

Check Page Rank of your Web site pages instantly:

This page rank checking tool is powered by Page Rank Checker service

3 komentarze:

  1. Babka świetnie się sprawdza na ukąszenia. Ja jestem uczulona na jad znieczulający jak wpuszcza owad podczas ukąszenia i jak mnie coś dziabnie to puchnę i kilka lat temu lekarka poradziła mi okładać ukąszone miejsce zmiażdżonym listkiem babki, Pomaga!

    OdpowiedzUsuń
  2. Potwierdzam dobroczynne działanie babki, mi pomogła na odbudowanie odporności i przywróceniu naturalnej flory bakteryjnej po antybiotykoterapii.

    OdpowiedzUsuń