środa, 25 sierpnia 2010

Babka zwyczajna (plantago major)
opis i zbiór


Babka zwyczajna jest byliną rosnącą na trawnikach, w ogrodach, na działkach, śmietniskach jak też wzdłuż ubitych dróg. .Jest ziołem rzadko uprawianym. Zbierana jest z lasów i łąk w okresie letnim.
Napewno każdy z nas zetknął się z rośliną o dużych,okrągłych liściach,zebranych w nibyróżyczce,wyrastających z krótkiego kłącza. Liście te stanowią bardzo ważny surowiec leczniczy.Surowcem leczniczym są również nasiona oraz korzenie wraz z kłączami.Korzenie należałoby przed suszeniem rozdrobnić,ponieważ po suszeniu są niezmiernie twarde.
Wysuszone surowce zielarskie, aby mogły być maksymalnie wykorzystane muszą być bezwzględnie rozdrobnione.Rozdrobnione surowce trzeba odpowiednio zapakować, aby ich wartość lecznicza nie zmalała podczas przechowywania.Zalecane jest przechowywać surowce zielarskie w szczelnie zamkniętych szklanych słojach lub pojemnikach blaszanych i plastykowych. Zioła można też przechowywać w foliowych woreczkach.Na każdym opakowaniu musi być naklejona etykietka z nazwą surowca i datą kiedy dany surowiec został zebrany.
Okres przechowywania suszonego ziela i liści wynosi 2 lata.Suszone korzenie,kłącza,nasiona przechowujemy -około3-4 lata.
Po upływie tego czasu surowce tracą swą moc leczniczą.

skład i działanie

Owoce z nasionami są zasobne w olej tłusty - ok. 20%, w śluzy - do 44%, cukrowiec - planteozę i w białka aleuronowe.
Babka zwyczajna zawiera garbniki, flawonoidy, substancje śluzowe, pektyny, witaminy A, K, C,wit.z grupy B, oraz glikozydy irydoidowe – aukubinę i katalpol.
- glikozydy w znacznej mierze decydują o leczniczych właściwościach babki.
- aukubina ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwzapalne,działa na
wątrobę osłaniająco .
- katalpol ma właściwości moczopędne i rozkurczowe.
- witamina C i K zwiększa krzepliwość krwi i uszczelnia naczynia krwionośne.
Ponadto,ziele i liście babek zawierają : karoteny,kwasy(cytrynowy,krzemowy,oleanolowy), cholinę.
Owoce babki zwyczajnej wraz z nasionami są zasobne w olej tłusty , w śluzy - do 44%, cukrowiec - planteozę i w białka aleuronowe.

zastosowanie lecznicze

Pamiętam z czasów dzieciństwa,że każdą najmniejszą rankę leczyło się przy pomocy liści babki.Do dzisiaj mam ślad długości 20 cm. na łydce po zardzewiałym gwożdziu,wystającym z płota.Przykładane,mokre liście babki w ciągu kilku godzin zatamowały mocne krwawienie z rany i naskórkowały(rana goiła się nie tworząc strupka). Taki sam efekt był kiedy miesiąc temu mój mąż wyciął sobie piłą do drewna kawałek palca.Po dwóch dniach okładów z liści babki ,rana była naskórkowana bez strupa.
Od stuleci babka była wykorzystywana do leczenia ran i oparzeń,a także przy gojeniu ran grużliczych, krwotoków brzusznych oraz jelitowych, wymiotowania krwią, zapalenia okrężnicy, jak również w czasie nadmiernych krwawień miesiączkowych..Zioło to jest również uważane jako antidotum przeciwko truciznom.Babka zwyczajna oczyszcza organizm z toksyn, jak również pomaga w redukowaniu gorączki .
Taniny zawarte w babce zwyczajnej posiadają właściwości ściągające, w związku z tym zioło to jest używane do redukowania opuchnięć oraz zapaleń.Babka zwyczajna łagodzi kaszel, zwłaszcza duszący i nerwowy.
Babka zwyczajna hamuje wydzielanie śluzu, szczególnie jeśli chodzi o system oddechowy, dlatego też zioło to jest pożyteczne w leczeniu przeziębień, katarów, zapalenia zatok, przekrwień (zastoju krwi) w oskrzelach oraz w kondycjach alergicznych takich jak gorączka sienna czy astma. Właściwości wykrztuślne babki zwyczajnej oczyszczają płuca z flegmy. Babka zwyczajna może być używana w chorobach uszu, np. w przewlekłym wysiękowym zapaleniu ucha środkowego i we wszelkich infekcjach uszu. Działanie antyseptyczne babki zwyczajnej znalazło zastosowanie w leczeniu przeziębień, bólów gardła, zapalenia migdałkow oraz infekcji w klatce piersiowej. Babka zwyczajna również pomaga w infekcjach jelit, jak również w infekcjach układu moczowego, zapaleniu pęcherza, zapaleniu gruczołu krokowego oraz zapaleniu cewki moczowej. Babka zwyczajna łagodzi oraz redukuje ból i podrażnienia spowodowane kolką.
Babka zwyczajna szybko hamuje krwawienia oraz pomaga w regeneracji zniszczonych tkanek.Pomaga w leczeniu stłuczeń, siniaków oraz złamanych kości.Zewnętrznie maść lub lotion jest stosowany w leczeniu hemoroidów, wrzodów.Babka zwyczajna posiada właściwości moczopędne, wykrztuślne oraz zmniejszające przekrwienie.

Babka lancetowata będzie opisana w następnym poście.Znajdą się tam również przepisy na specyfiki,które można zrobić z obydwu babek i które będziemy mogli wykorzystywać w celach leczniczych i terapeutycznych.

1 komentarz:

  1. Stosuję babkę często na oparzenia, rany, bóle stawowe, opuchlizny itp. Hoduję też w doniczce balkonowej typu korytko, wielkość liści dochodzi do 18 cm na 12 cm. Sfotografowałem, dla siebie i ew. niedowiarków. Pomaga skutecznie zewnętrznie, spróbuję ususzyć liście, korzenie i nasiona i wypróbuję później.

    OdpowiedzUsuń