niedziela, 3 października 2010

Dynia olbrzymia (Cucurbita maxima Duch.)

opis i zbiór

Dynia należy do roślin jednorocznych, o łodygach pełzających lub wspinających się. Długość pędów dochodzi do 10 metrów. Liście są duże, pięcioklapowe. Kwiat jest lejkowaty, żółty do pomarańczowożółtego. Owoce osiągają średnicę do pół metra, są zielone, żółte lub pomarańczowe, o twardej skórce i mięsistym miąższu.

Dynia należy do najstarszych roślin uprawnych świata. Archeolodzy ustalili, że dynia uprawiana była 7000 lat przed naszą erą przez dawnych Indian zamieszkujących tereny obecnego Peru.
Pierwsze jej formy były znacznie mniejsze i zawierały więcej nasion. Obecnie istnieje ok. 100 odmian dyni, różniących się głównie wielkością, kształtem owoców, barwą, smakiem miąższu oraz plennością nasion.

Dynia może być wykorzystywana jako warzywo, roślina oleista, lecznicza, ozdobna i paszowa. Ja ze zrozumiałych względów skupię się na cechach leczniczych. Powinnam jeszcze coś napisać o zbiorze, ale to chyba oczywiste, że owoc trzymamy na działce do uzyskania olbrzymich rozmiarów owoców. Nie wiem do jakich rozmiarów urośnie moja dynia(w tym roku pierwszy raz mam dynie w swoim ogrodzie), ale obiecuję napisać i umieścić fotkę. W celach leczniczych wykorzystywany jest miąższ i nasiona.
skład chemiczny

Miąższ owoców dyni jest bogaty w cukry, pektyny, sole mineralne: potasu, wapnia, magnezu i żelaza. Ponadto zawiera witaminy B, C, PP i prowitaminę A. Szczególnie cenione są odmiany o pomarańczowym miąższu, które zawierają dużo karotenu (głównie α i β).

Nasiona zawierają białko, wielonienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega-3, delta-7-sterol, triterpeny, kwasy organiczne, witaminy z grupy B, witaminę C, selen i magnez. Ponadto nasiona zawierają duże ilości organicznie związanego cynku .
Działanie i stosowanie

Karoten zawarty w miąższu ma właściwości antyutleniające i inaktywujące wolne rodniki, co przeciwdziała nowotworom i chorobom układu krążenia.

W medycynie nasiona dyni wykorzystuje się w chorobach gruczołu krokowego (zapalenie prostaty, gruczolak prostaty) i pęcherza moczowego. Mają działanie moczopędne jak również mocne działanie przeciwrobacze.

Warto zaznaczyć, że nasiona dyni można stosować bez obawy działań ubocznych, co jest szczególnie ważne w leczeniu dzieci i osób starszych. Dawniej przy pomocy nasion dyni pozbywano się pasożytów takich jak:tasiemiec uzbrojony i nieuzbrojony, glisty, owsiki a nawet tęgoryjec dwunastniczy.
Co prawda w aptekach są bardzo silnie działające preparaty, ale może sposoby podane poniżej okażą się równie dobre.

Dla dorosłych: 150-250 g świeżych wyłuskanych nasion utrzeć z wodą na papkę, dodać łyżkę syropu owocowego. Zjadamy na czczo w 2 porcjach w odstępstwie 30 minut. Po 2 godzinach trzeba wypić 30 g oleju rycynowego. Kurację trzeba powtórzyć po 2-3 dniach.

Dla dzieci przygotowuje się tak samo przygotowany preparat, ale ilość nasion zmniejszamy do 30-100 g(zależnie od masy ciała).

Dynia jest polecana do spożywania osobom z nadciśnieniem tętniczym i zaburzeniami przemiany materii.

Działanie moczopędne dyni może być wykorzystywane w leczeniu obrzęków na tle niewydolności krążenia, w chorobach wątroby, nerek.

Owoce dyni znoszą zaparcia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz