niedziela, 24 października 2010

Lawenda lekarska - Lavendula vera D.C.



opis i zbiór

Lawenda jest rośliną wieloletnią, krzewinką, z rodziny wargowych.Cała roślinka, a szczególnie kwiaty odznaczają się pięknym zapachem.Dorasta do wysokości ok.75 cm.Dolne jej części są zdrewniałe , a górne są zielone.

Na szczytach zielonych pędów tworzą się kwiatostany w formie kłosków o barwie niebieskiej lub liliowej.

Korzeń lawendy jest silny, rozgałęziony, sięgający dość głęboko.

Lawenda jest rośliną owadopylną, miododajną i olejodajną. W Polsce lawenda jest traktowana jako roślina ozdobna, uprawiana chętnie w naszych ogródkach .
Dla mnie lawenda z mojego ogródka ma również duże znaczenie jako roślina lecznicza. W celach leczniczych używamy kwiatostanów lawendy.

Kwiatostany ścina się w pełni kwitnienia, ale przed przekwitnięciem pierwszych kwiatów.Wraz z szypułką suszymy kwiatostany w temperaturze do 30 stopni C, następnie wykrusza się kwiaty i przechowuje w szczelnych naczyniach szklanych, aby zachowały aromat.

Zastosowanie lecznicze i działanie

Kwiaty lawendy zawierają olejek eteryczny, będący mieszaniną wielu związków chemicznych, jak: kwasy organiczne, kumarynę, garbniki i antocyjany.

Związki czynne zawarte w kwiatach lawendy znoszą skurcze mięśni gładkich przewodu pokarmowego, przywracają prawidłową czynność skurczową jelit i dróg żółciowych, znoszą bóle i wzdęcia brzucha, kolki jelitowe, hamują nadmierny rozwój flory bakteryjnej w jelitach.

Kwiaty lawendy mogą być stosowane w zaburzeniach trawienia i przy braku łaknienia. Szczególnie są polecane dzieciom i osobom w podeszłym wieku.

Olejek lawendowy ma silne działanie bakteriobójcze i dlatego może być stosowany do inhalacji przy nieżytach górnych dróg oddechowych i przewlekłych nieżytach oskrzeli.

Lawenda ma również właściwości uspakajające i może być z powodzeniem stosowana w różnych postaciach nerwicy, w stanach nadmiernej pobudliwości nerwowej.

Olejek może być stosowany do wcierań przy nerwobólach, bólach stawowych, zapaleniu korzeni nerwowych.

Stosowanie

Przy zaburzeniach w trawieniu stosuje się napar - 1 lub 1 1/2 łyżki kwiatów zalewa się szklanką wrzątku i pije w 2-3 porcjach w ciągu dnia, po jedzeniu.

W nerwicy - pijemy napar rano i wieczorem po 1/2 szklanki.

Alkoholowe wyciągi z kwiatów lawendy mogą być stosowane do wcierań w bolące miejsca.

Lawenda razem z owocem kopru włoskiego, zielem tymianku, koszyczkami rumianku, liśćmi mięty - może wchodzić w skład mieszanek wiatropędnych.

W mieszankach uspakajających łączy się lawendę z zielem dziurawca, korzeniem kozłka, liśćmi melisy, owocami głogu.

6 komentarzy:

  1. kiedyś mężczyźni przeważnie używali lawendy

    OdpowiedzUsuń
  2. dziękuje bardzo za odwiedzenie moich skromnych progów i bardzo miłe komentarze.Z przyjemnościa będę wracać do twojego aptecznego ogródka - świeże domowe zioła to jest to co tygryski lubią najbardziej. Niestety mam dwie lewe ręce w tej kwestii. Co wysieje to pada :( bazuje na kupnych ale teraz zaraz oblatują - widocznie tak mnie pisane :), pozdrawiam Majka

    OdpowiedzUsuń
  3. Maju,dziękuję za miły komentarz. A Twoje progi wcale nie takie skromne.
    Chciałam wyznać, że moje wysiewki(oprócz mięty i lubczyka) tez się nie udają. Dlatego opisuję zioła dziko rosnące, które kiedyś nagminnie tępiłam, a teraz jak wariatka chodzę z nosem przy trawie i wyszukuję co mi piszczy. Szukam w internecie i okazuje się, że bingo.
    Pozdrawiam bm.

    OdpowiedzUsuń
  4. Jestem pod wielkim wrażeniem Pani pracy, mnóstwo bardzo cennych rad, akurat czegoś takiego szukałam. Pozdrawiam serdecznie :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Ciekawy artykuł
    Dzięki, będę odwiedzać:)

    OdpowiedzUsuń