poniedziałek, 2 maja 2011

Mniszek pospolity (Taraxacum officinale)

Geneza nazwy Mniszek- po oderwaniu się nasion pozostaje łodyga, która przypomina ogoloną głowę mnicha. Nazwa Mlecz powstała od białego soku, jaki wypływa z łodygi i liści po ich przerwaniu.
 Ciekawe fotki z mniszkiem w roli głównej znajdziesz u Florentynki Groszki i róże
Surowce lecznicze: korzeń i kwiat mniszka, w dietetyce - liście.

Substancje lecznicze

Korzenie - trójterpeny, fitosterole, wielocukry, substancje żywicowe,substancje gorzkie,pektyny,aminy,  witaminy: A, B1,B2 C, D,kwasy organiczne.
Kwiaty są bogate w karotenoidy, flawonoidy , śladowe ilości olejku eterycznego, trójterpeny i cukry. W kwiatach znajduje się również substancja helenin, ma ona wpływ na lepsze widzenie w ciemności.
Liście mają zastosowanie w dietetyce.
Działanie
Korzenie mniszka pobudzają wątrobę do wytwarzania żółci i ułatwiają przepływ żółci do dwunastnicy, likwidują bowiem skurcze mięśni gładkich w przewodzie pokarmowym i drogach żółciowych.
Znoszą bóle w drogach moczowych, działają moczopędne, co sprzyja wydalaniu z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii. Mniszek jest więc korzystny w leczeniu i zapobieganiu powstawania złogów (zwłaszcza szczawianowych i fosforanowych) w drogach moczowych.
Substancje gorzkie z korzeni mniszka zwiększają wydzielanie soku żołądkowego, co ułatwia trawienie pokarmów. Uważa się, że mniszek obniża poziom cukru we krwi i jest cennym lekiem w przypadkach łagodnej cukrzycy w początkowych stadiach.
Kwiaty mniszka działają podobnie jak korzenie, ale wykazują jeszcze silniejsze działanie moczopędne i przeciwzapalne.
Liście mniszka są używane na sałatki w tzw. "kuracjach wiosennych".
Medycyna ludowa poleca napary z ziela mniszka jako lek na wysypki oraz na hemoroidy, zaś napary z kwiatów jako wykrztuśny.
Dawkowanie i użycie
Dla pobudzenia trawienia oraz jako tonik odżywczy dla wątroby i pęcherzyka żółciowego brać 3-5 gram suszonego korzenia lub 5-10ml nalewki sporządzonej z korzenia mniszka lekarskiego trzy razy dziennie. Na pobudzenie apetytu zalecane jest branie 4-10 gram suszonych liści mniszka lekarskiego, które następnie zalewamy gotująca wodą (250ml). Zaparzać przez 10-15 minut. Pić jako wywar. Można pić świeży sok sporządzony z liści w ilości 5-10ml trzy razy dziennie.
Garść kwiatów zalać szklanką wrzątku i odstawić na ok.15 min.,przecedzić.Pić dwa razy dziennie(można lekko osłodzić miodem) .
LIŚCIE:
ŚWIEŻE - Jako zioło oczyszczające dodawać do wiosennych sałatek. SOK - Wyciskać sok z liści kiedy potrzebujemy środek o działaniu moczopędnym. Brać 20ml soku, trzy razy dziennie. NAPAR - Mniej efektywny niż sok, napar z mniszka lekarskiego jest świetnym środkiem oczyszczającym z toksyn oraz jest stosowany na takie problemy jak skaza moczanowa lub egzema. NALEWKA - Często dodawana do leków na problemy z sercem w celu zapewnienia odpowiedniej ilości potasu.
KORZEŃ:
NALEWKA - Używać świeży korzeń mniszka lekarskiego na problemy takie jak skaza moczanowa, egzema, trądzik. Nalewka jest również przepisywana jako środek pobudzający w chorobach wątroby oraz na związane z tym zatwardzenia. WYWAR - Używać na te same problemy jak nalewkę.

Wino z mniszka

  • 4 litry przegotowanej wody
  • 4 szklanki kwiatów mniszka lekarskiego zerwanych około południa w słoneczny dzień
  • 2 pomarańcze (bez soku)
  • 2 cytryny (bez soku)
  • 1.5 kg miodu (jeśli jest to możliwe miód z mniszka lekarskiego)
  • 15g białych winnych drożdży, suszonych
Kwiaty zalać przegotowaną wodą. Rozpuścić miód w miksturze. Dodać owoce cytrusowe pokrojone na ćwiartki. Pozwolić na fermentację miksury w dzbanie lub dużym słoju w temperaturze 20°C w ciemnym pomieszczeniu przez około trzy tygodnie. Mieszać miksturę drewnianą szpatułką co 2-3 dni. Kiedy fermentacja jest kompletna, miksturę odcedzić używając czystej ściereczki. Miksturą napełniać butelki i zakorkować. Wino powinno leżakować w chłodnym miejscu około 9 miesięcy. To wino jest świetne na woreczek żółciowy, na leczenie skazy moczanowej i kwasu moczowego. Jest wysoce zalecane na stany przed-cukrzycowe. Pić pół szklanki przed posiłkiem.  

Uwaga Nie należy stosować mniszka w razie niedrożności dróg żółciowych, ropniaka pęcherzyka żółciowego, niedrożności jelit. W kamicy żółciowej stosowany może być tylko w porozumieniu z lekarzem.Mniszek może nasilać dolegliwości żołądkowe w przypadku nadkwaśności soku żołądka, tak jak inne surowce goryczowe.

Krzystałam: http://herbarium.republika.pl/rosliny_lecznicze/m.html 

                    http://zielnik.herbs2000.com/ziola/mniszek_lek.htm

                  

6 komentarzy:

  1. Wspaniały blog, mnóstwo cennych informacji, dziekuję i serdecznie pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Do Anonimowego. Dzięki i również serdecznie pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  3. widziałam bloga o poradach, a tego dotychczas jeszcze nie, czas nadrobić zaległości, bo widzę, że bardzo tu ciekawie :)

    OdpowiedzUsuń
  4. bardzo interesujący blog, będę częściej tu wpadała.
    Ja mieszkam we Włoszech i tu mlecz się je jako danie kolacyjne lub drugie danie.
    Zbiera się liście http://irenekaba.multiply.com/photos/album/10/Moj_dom_i_ogrod#photo=6 i gotuje się, a następnie na patelnię wlewa się olej + czosnek + ostre papryczki lekko podsmażyć i trzeba włożyć mlecz.
    Lekko podsmażyć, aby smaki się połączyły, bardzo dobre.

    OdpowiedzUsuń
  5. Ciekawy wpis
    Dzięki, będę odwiedzać:)

    OdpowiedzUsuń