sobota, 24 lipca 2010

Skrzyp polny


opis i zbiór

Około 300 milionów lat temu,skrzyp był potężnym drzewem.Obecnie jest byliną występującą na terenie całej Polski.

Skrzyp rośnie na każdej glebie i spotkać go można na polach, ugorach,w ogrodach , zaroślach i lasach.

W celach leczniczych wykorzystujemy zielone pędy skrzypu.Ziele zbieramy przez całe lato,ścinając od 10 cm. nad ziemią.Oczywiste jest,że wybieramy ziele bez rdzy.Suszymy w temperaturze do 35-40 stopni.

zastosowanie lecznicze i działanie

Oprócz dużych ilości krzemionki dobrze rozpuszczanej w wodzie,ziele skrzypu zawiera flawonoidy,saponiny,garbniki,kwasy organiczne,sole mineralne,potas.

Związki czynne zawarte w skrzypie zwiększają ilość wydalanego moczu, a wraz z nim szkodliwych produktów przemiany materii.

Krzemionka przeciw działa nadmiernej łamliwości naczyń krwionośnych,co chroni je przed procesem miażdżycowym.Zapobiega udarom mózgu.

Krzemionka bieże udział w zabliźnianiu się trudno gojących ran,bierze czynny udział w leczeniu gruźlicy i przewlekłego zapalenia oskrzeli.

Związki zawarte w skrzypie opóźniają starzenie się organizmu,dlatego picie naparu zalecane jest dla osób starszych.Skrzyp wzmacnia odporność i poprawia pamięć.Zaleca się stosowanie (zewnętrznie) naparu z ziela przy zapaleniu spojówek.

Odwar z ziela:2 łyżki stołowe ziela zalać 2 szklankami wody i doprowadzić do wrzenia.Trzymać ok.30 min.na małym ogniu(nie gotować).Odstawić na noc.Rano przecedzić i pić przez cały dzień(między posiłkami)po pół szklanki.

Do zewnętrznego stosowania,odwar przygotować jak wyżej dając ok.3-4 łyzek na dwie szklanki wody.

Odwar można stosować również do płukania gardła w stanach zapalnych.

1 komentarz:

  1. Mój Tata zaparza suszony skrzyp na herbatkę i spryskuje nią zaatakowane mszycami rośliny.Mszyce tego nie lubią,a kwiatom nie szkodzi.
    Ps.lubię takie zielarskie miejsca,będę zaglądać!

    OdpowiedzUsuń