czwartek, 15 lipca 2010

POKRZYWA


opis i zbiór

Każdy z nas doskonale wie jak wygląda pokrzywa i dlatego możemy sobie darować nudne opisy.Należy niemniej wspomnieć o tym czego nie widać.Pokrzywa ma silnie rozgałęziony system korzeniowy.Ma również liczne kłącza.Pokrzywa już w starożytności uznawana była za roślinę leczniczą.

Wiosną możemy zrywać same młode liście.Ziele pokrzywy zbiera się wiosną i latem po odrośnięciu.Jesienią i wiosną można wykopywać kłącza,myć i suszyć.Pokrzywę suszymy najlepiej w piekarniku do temp.40stopniC.W celach leczniczych używamy liści,ziela,korzeni,kłącza(zależnie od przeznaczenia).

zastosowanie lecznicze

-liście zawierają :histaminę,acetylocholinę,serotoninę,kwas mrówkowy,kwas pantotenowy,sytosterol,,flawonoidy,garbniki,,dużo chlorofilu,potas,wapń,żelazo,witaminy A,C,K B2.

-korzenie zawierają :garbniki,fitosterol,kwasy organiczne,,substancje woskowe,substancje śluzowe,sole mineralne(dużo rozpuszczalnej w wodzie krzemionki)

działanie

Substancje czynne zawarte w pokrzywach dezynfekują drogi moczowe,zwiększają wydalanie toksycznych produktów przemiany materii z organizmu,a przede wszystkim mocznika.

Dzięki zawartości glikozydu pobudzane jest wydzielanie soków żołądkowego i trzustkowego(lepsze trawienie i przyswajanie pokarmów,zmniejszenie stanu zapalnego przewodu pokarmowego.Pokrzywa jest używana do leczenia biegunek.Dzięki witaminie C i K pokrzywa wpływa na zapobieganiu i hamowaniu małych krwawień jak też wzmacnia naczynia krwionośne.

Dzięki zawartości żelaza pobudza tworzenie hemoglobiny krwinek czerwonych,co ma znaczenie przy leczeniu anemii.Związki krzemu dobrze rozpuszczalne w wodzie mają niesamowity wpływ w procesach naprawczych organizmu,zapobiegają przedwczesnemu starzeniu.Szczególnie polecane dla ludzi starszych.

Liście pokrzywy obniżają poziom cukru we krwi(wspomagające w leczeniu cukrzycy).

Pokrzywa zmniejsza pocenie się,może być także stosowana przy leczeniu,łupieżu i łojotoku.

Odwar z korzeni może być stosowany w leczeniu zapaleń narządu rodnego i upławów.

stosowanie

-odwar :2 łyżki suszonych liści zalewamy 2 szklankami wody i gotujemy przez 5 min.,przecedzamy i pijemy trzy razy dziennie w ciągu dnia(można przechować w lodówce do drugiego dnia)

-sok z pokrzywy uzyskujemy poprzez przepuszczeniu przez sokowirówkę.Pijemy 1-3 łyżki dziennie.Można przechować przez kilka dni w lodówce.

Ja osobiście preferuję(i używam dla wzmocnienia organizmu)uzyskanie z ziela pokrzywy proszku.Suszę całe ziele pokrzywy w piekarniku w temp.do 40 stopni przy lekko uchylonych drzwiczkach.Następnie obrywam listki,kruszę w palcach i mielę w młynku od kawy.Cudownie zielony proszek używam po ok 1/3 łyżeczki od herbaty(dwa razy dziennie),popijając wodą mineralną.Słoiczek trzymam w lodówce.

Mam nadzieję,że pokrzywa będzie traktowana na waszych działkach z należnym szacunkiem.

1 komentarz:

  1. Wiedziałam,że o pokrzywie też będzie!
    Znów mój Tata;-) kiedyś zaeksperymentował na podstawie starych książek, i zrobił młodą pokrzywę (taką ok.15cm wzrostu) tak,jak robił szpinak na gorąco- taką zieloną papaję. Teraz wiosną młode pokrzywy zbieramy, lekko obgotowujemy,i ugniatamy w kulki,do zamrażalnika na zimę.Raz spróbowaliśmy też lebiodę,ale pokrzywa lepsza!

    OdpowiedzUsuń